Tipy na výlety

 

Něco z historie:

Zakladatelem obce je podle pověsti rytíř Jaroš, který zde žil před dávnými lety na své tvrzi. A protože dávná tvrz stojí nad soutokem říček Kamenice a Žirovnice, které dále společně pokračují jako Nežárka, zní celé jméno obce Jarošov nad Nežárkou.

Turistika a sport:

V okolí Jarošova lze provozovat turistiku, cykloturistiku, rybaření, houbaření, plavání v nedaleké pískovně, nebo plaveckém bazénu - Aquaparku v Jindřichově Hradci, vyjížďky na koních, tenis, Beach Volleyball. K dispozici je i fotbalové hřiště, tenisové kurty a sportovní hala.

Asi 15km v obci Strmilov se nachází autokemp Komorník se stejnojmenným rybníkem.

Možnosti cykloturistických výletů:

Nedaleko Jarošova najdeme několik zajímavých městeček, které stojí rozhodně za návštěvu. Cestu do nich je možné naplánovat překrásnou přírodou po značených cykloturistických nebo turistických trasách. Můžete vyšlápnout například do Kamenice nad Lipou s krásným zámkem a 600 let starou lípou, na z pohádek známý zámek  Červená Lhota , do Nové Bystřice, Slavonic, na nedaleký Landštejn, či do Žirovnice. Pro zdatnější cyklisty nebude problém navštívit Telč s unikátním renesančním náměstím, městečko a zámek Dačice nebo město Třeboň.

Dle vlastních schopností a sil si ale můžete naplánovat vlastní trasu pomocí tohoto odkazu: cykloserver.

 

Rybaření a koupání:

Přímo centrem obce protékají tři řeky, které jsou pro rybaření jako stvořené. V okolí obce je řada soukromých revírů, na které je možné si zakoupit povolenku přímo v restauraci. Necelý kilometr je i zatopená pískovna. Pískovna s čistou vodou je ideální i na koupání.

Výsledek obrázku pro pískárna jarošov

 

 

Sport:

Po domluvě je možné využívat sportovní areál, kde najdete antukové nebo asfaltový tenisový kurt, hřiště na Beach volleyball a fotbalové hřiště. V případě špatného počasí se sportovci mohou uchýlit do kryté haly a zahrát si zde tenis, basketball, volleyball, sálovou kopanou nebo stolní tenis.

Turistické zajímavosti:

V 5 km vzdáleném Jindřichově Hradci je možné navštívit po pražských Hradčanech a Českém Krumlově třetí největší zámecký komplex v Čechách, muzeum, nebo největší evropský lidový betlém - Krýzovy jesličky. Největší lidový mechanický betlém na světě, který je zapsán v Guinnessově knize rekordů, patří k nejnavštěvovanějším expozicím muzea. Velkolepý betlém obsahuje 1398 figurek lidí a zvířat, z nichž se 133 pohybuje.

Výsledek obrázku pro krýzovy jesličky

 

 

Město Jindřichův Hradec leží na patnáctém poledníku a je jedním z nejkrásnějších měst Jižních Čech. Historické jádro města bylo prohlášeno památkovou rezervací. Jindřichův Hradec získal titul „ Historické město roku 2007“.

alt

V J.Hradce se také můžete podívat na vyhlídkovou věž, která měří celkem 68,3 metru, z toho báň téměř 24 metrů. Koule na vrcholu má průměr 1,2 metru a kříž na špici je 5 metrů vysoký. Návštěvník, který vystoupí po 153 schodech až nahoru, si bude město prohlížet z výšky 35,3 metru a octne se přitom ve výšce 513 metrů nad mořem. Vystoupat až na samý ochoz městské vyhlídkové věže se rozhodně vyplatí. Pohled, který se odvážlivcům naskytne, určitě za všechnu tu námahu stojí.

Další zastávku můžete udělat v Muzeu fotografie či v Gobelínové dílně.

Ve městě se určitě také běžte podívat na aqua show sv.Floriána. Unikátní aqua show, která je druhá svého druhu v Evropě, je spuštěna každý den od 9:00 do 19:00 vždy v celou hodinu.  Kombinace světelných efektů, videoprojekce a obrazců za pomoci padající vody poskytuje nádhernou podívanou. Unikátní aqua show je nainstalována v objektu bývalé hasičárny v Růžové ulici v Jindřichově Hradci v pasáži, která představuje symbolické náměstíčko se sochou sv. Floriána, patrona hasičů.

 

Výsledek obrázku pro aquashow florián

 

 

Pokud by existovala soutěž o nejslavnější jindřichohradeckou čáru, dozajista by vyhrála ta, kterou návštěvníci najdou na nároží proboštského kostela Nanebevzetí Panny Marie v samotném centru města. Nenápadný pruh z dlažebních kostek na první pohled nevěstí nic převratného, přesto je už řadu let jednou z největších jindřichohradeckých atrakcí. Ona čára totiž vyznačuje místo, kterým prochází 15. poledník východní délky.

 Město si můžete prohlédnout i z vodní hladiny - projížďkou po rybníku Vajgar nebo po řece Nežárce. V Jindřichově Hradci můžete navštívit kino nebo divadlo, na začátku července také festival Folková růže. V případě špatného počasí si můžete pobyt zpestřit návštěvou aquaparku (www.jh.cz)

Výsledek obrázku pro jindřichův hradec


Cestovat do Jindřichova Hradce můžete např. historickým vlakem "lokálkou" - úzkorozchodnou tratí spojující Jindřichův Hradec s Obrataní a Novou Bystřicí. V sezóně jezdí z hradeckého nádraží do pohraničního města, ležícího v centru "České Kanady", Nové Bystřice lokálka tažená parní lokomotivou. Nedaleko Nové Bystřice je možné navštívit zříceninu pohraničního hradu Landštejn (www.staremestopl.cz)


Jedním z tipů na výlet může být i návštěva Malíkovských skal, kde se každé léto pořádá  folklórní festival. Každoročně se v Jarošově nad Nežárkou pořádá cyklistický závod - Jarošovská šlapka.

 

Tipy na výlety pro pěší i cyklisty:

Rozhledna Rýdův kopec Děbolín

Rozhledna Ryduv kopec2

Rozhledna Rýdův kopec se nachází za obcí Děbolín, cca 6 km od Jindřichova Hradce. Je volně přístupná každý den od 8:00 do 20:00 hodin v období od března do října.

Rozhledna U JAKUBA

rozhledna u jakuba_primární

Rozhledna se nachází necelých 24 kilometrů východně od Jindřichova Hradec nedaleko obce Valtínov směrem na Dačice.

 

Další tipy na návštěvu měst:

Kunžak: www.kunzak.cz

Slavonice: www.slavonice.cz

Nová Bystřice: www.novabystrice.cz

Dačice: www.dacice.cz

Telč: www.telc.eu

Hluboká nad Vltavou, zámek

Třeboň, zámek

 

 

Tipy pro rodiny pro děti:

Pro rodiny s dětmi doporučujeme návštěvu ZOOPARKU NA HRÁDECKU nacházejícího se mezi obcemi Horní a Dolní Pěna u Jindřichova Hradce. K vidění je zde mnoho zajímavých zvířat v cca 80ti druzích. www.zoonahradecku.cz

 

 

-Houbový park a Ráj skřítků v Roseči je malý park s hrami, scenériemi a soutěžemi, prožijete zde zábavný den s celou rodinou.

home

-Léto v kukuřici v Roseči - celodenní zábava pro celou rodinu

 

-Lanové a outdoorové centrum Landštejn v panenské přírodě České Kanady -vysoké lanové překážky a nízké lanové překážky vhodné pro děti od 5 let.

 

 

-Pohádková říše Fábula v Kamenici nad Lipou je ideálním místem pro rodinný výlet s dětmi, a to za každého počasí. Velká část atrakcí je totiž pod střechou. Za deště tedy nezmoknete a v horku se zchladíte v pohádkovém sklepení a ostatních prostorách této krásné staré prvorepublikové budovy. Vydejte se na cestu Pohádkovým sklepením, kde potkáte živou čarodějnici, čerta a další pohádkové bytosti, a zažijte pravou českou pohádku na vlastní kůži. Je vám to málo? Nebojte, mají toho pro vás ještě mnohem víc: tvořivé dílny, které zaručeně zabaví nejen děti a to na opravdu dlouhou dobu, divadlo na zelené louce, mini ZOO, pohádkové bludiště, obří společenské hry cukrárnu se spoustou domácích zákusků a výbornou kávou, království hlavolamů, pro malé, větší i největší.

 alt

 - Luďkova hračkolka v Lodhéřově

- Hvězdárna Františka Nušla v J.Hradci

- Noční prohlídky zámkem s Bílou paní na zámku v J.Hradce

- AQUAPARK (vnitřní a venkovní bazény, tobogán, dětský bazén, vířivky, sauna....) - Jindřichův Hradec

 

 

 

Další tipy:

Centrem obce Jarošov nad Nežárkou dosud neprochází žádná značená turistická trasa. Jedna ale protíná Matějovec - žlutě značená trasa z Jindřichova Hradce přes Rodvínov a pokračuje ve směru na Stříbrný velký rybník a Strmilov, druhá - zelená vede od železniční stanice Lovětín přes Kostelní Radouň do Červené Lhoty.
V Jarošově nad Nežárkou a jeho okolí jsou navrženy cyklistické trasy, které jsou vedeny po současných málo zatížených silnicích a zpevněných polních či lesních cestách. Jedna taková trasa je navržena z Matějovce na jihovýchod po žluté značce po zpevněné komunikaci a po silnici III/1346 na Oldřiš, odtud pak ve směru na Ratmírovský rybník a dál do Kunžaku, kde by měla navazovat na další trasy. Další případná trasa by mohla vést z Oldřiše na jihozápad přes Jindřišské údolí do Jindřiše a na sever do Rodvínova po zpevněné místní komunikaci a zpět do Matějovce nebo z Rodvínova kolem Pazderského rybníka po silnici III/128 33 do Jindřichova Hradce. Navržena je rovněž trasa pro cyklisty podél kolejí od železniční stanice Jarošov nad Nežárkou do Rodvínova, z ní odbočuje trasa přes Kruplov do centra Jarošova nad Nežárkou a dále po silnici III/128 35 na sever kolem Hánovského a Fajtovského rybníka až do Lovětína. Od železniční stanice je také navržena společná trasa pro pěší a pro cyklisty do Jarošova nad Nežárkou.
Již existující trasy:


1. Krajem tří železnic:
Jindřichův Hradec - Jindřiš - Jarošov nad Nežárkou - Lovětín - Nová Včelnice - Okrouhlá a Kostelní Radouň - Černý les - Jindřichův Hradec


2. Do rodiště Tomáše Štítného:
Počátky - Popelín - Česká Olešná - Kamenný Malíkov - Zdešov - V koncích - Štítné - Žirovnice - Počátky

 


 Tolik tedy trasy více či méně známé. Okolí obce je zajímavé a zasluhuje si větší propagaci. Proto připojujeme návrh na další dvě naučné trasy v blízkém okolí Jarošova nad Nežárkou.


3. Po stopách Valdenských (určeno pro pěší i cyklisty)
Z Jarošova vyjedeme od sokolovny směrem na Bednárec. Za mostem odbočíme a projedeme částí zvanou "ŽABINA", tady se měli Valdenští v některém stavení scházet. Po pravé straně před Bednárcem je neudržovaný hájek a dále boží muka. Někde tady stávala prý evangelická modlitebna. Můžeme zde spatřit sochu Antonína Švehly vztyčenou v roce 1936 a strženou v padesátých letech. Opodál stojí smírčí kámen, domnělý hrob muže a ženy ze švédských válek. V Bednárci mineme kapli panny Marie z roku 1795 a pokračujeme pod tratí stále do kopce. Při cestě vzhůru mineme romantická osamělá stavení. Z vrcholu kopce (592 m.n.m.) si můžeme vychutnat překrásný výhled na Jindřichohradecko a Kamenicko. Prý tady stával hrad, ale bohužel to není věrohodně doloženo. Ale pomníček rodiny Koudelkovy nás rozhodně ujistí o tom, že lidé tu tedy určitě žili. Projedeme cestou až na hlavní silnici, po které pokračujeme až ke třetí odbočce na levé straně před rybníkem Holub. Ten objedeme lesem zleva a na první odbočce se dáme doprava. Posléze se dostaneme k rozcestí s pěkně upraveným křížem a po chvíli přijedeme k místu, na kterém stojí "MAMLAS" - katastrální měřičský sloup, jenž sloužil zeměměřičům snad v době tereziánské nebo josefinské. Dorazíme do České Olešné, obce, která patřila částečně na Moravu a částečně do Čech. Ve vsi je původní barokní zámek z druhé poloviny 18 století. A na zalesněném Tůmově vrchu (624 m.n.m.) kousek za obcí je zřícenina loveckého zámečku ze 16.století, který zpustl po zapálení bleskem kolem roku 1860. Dále pojedeme směrem na Novou (dříve Německou) Olešnou. V Nové Olešné je kostel Nejsvětější Trojice z roku 1722. Tady naše putování za Valdenskými ukončíme návštěvou bývalého česko-bratrského hřbitova s bystou Jana Amose Komenského a vrátíme se po silnici do Jarošova nad Nežárkou.

4. Pravdova stezka (určeno pro pěší i cyklisty)
Vyjedeme z Jarošova nad Nežárkou kolem benzínky směrem na Hostějeves, zhruba po kilometru na první odbočce zahneme doleva na lesní cestu, po které pokračujeme stále až k rybníku Vojta, potom přes jeho hráz lesem a polní cestou až do Nekrasína. Zde můžeme spatřit dvoje boží muka (na každém konci vesnice jedny - 1699 a 1732), zvoničku z roku 1934 a Pravdův rodný dům. Z Nekrasína pokračujeme na Hostějeves, tam projedeme přes Žirovničku až do malé osady Rosička, která za prohlídku určitě stojí. Pak se vrátíme opět do Hostějevse. Pod kopcem můžeme spatřit zbytek elektrárny z roku 1921a transformátor z roku 1928. Na rozcestí se dáme doleva, projedeme okolo bývalé zájezdní hospody, hájovny a malé kapličky do polí směrem na Jarošov nad Nežárkou. Zastavit se můžeme v chráněné LIPINĚ a u Fejtova mlýna, mineme dvoje boží muka, z nichž jedna jsou trojhranná (údajně proto, že stávala na rozcestí) a vrátíme se do Jarošova nad Nežárkou.

 

Nabídka na Levné ubytování v jižních čechách poblíž Jindřichova Hradce

24.07.2014 17:13
V cca 300metrů vzdálené restauraci Samorost Vám nabízíme domácí kuchyni, rybí speciality, zvěřinové či vepřové hody, příjemné posezení u piva. Restaurace je otevřena denně a nachází se přímo na návsi.   Můžete se zde nejen naobědvat, ale i nasnídat či navečeřet.   Více...

Kontakt

Apartmán Jarošov Jarošov nad Nežárkou 36
378 41 Jarošov nad Nežárkou
okr. Jindřichův Hradec
+420 603104895 penzion-samorost@seznam.cz